Kamu Dünyasına Dair

Tramer Eksper Raporu Nasıl Alınır?

Herkes ayağını yerden kesecek bir araç sahibi olmak ister. Bu araçları trafikte kullanmak ise büyük dikkat ve kontrol gerektiriyor. Trafik kurallarına uymadan ve araç sürüşü iyi olmayan kişilerin yoğun trafikte kaza yapmaması işten değil. Bu yüzden araç kullanmak aslında büyük bir risk. Bazen sizin hatalarınızdan kaynaklı bazen de karşıdaki sürücü ve sürücülerden kaynaklı birçok kazalar meydana gelir. Bu kazaların ölümcül olmayan versiyonlarında kazanın sorumluluğunu almak adına araştırmalar yapılır. Trafik kanunda kazanın sorumluluğunu almada 8 e 8 kuralı bulunur. 8 tane kusurlu hareketten kaç tanesi yapılmış ise suçun cezası da o oranda artar. Suçlu bulunan sürücü veya sürücülerin kasko şirketleri mağdur olan kişilerin maddi manevi zararını karşılamak zorundadır. Bu zararı karşılamak adına kasko şirketi çalışanı yani eksperlerin kaza ile ilgili gerekli araştırmayı yapıp raporlaması süreç devam eder. Eksperin raporundan sonra kasko gerekli desteği sürücü ve mağdur kişiye sağlayarak süreç sonlanır. Tüm kaza raporları yani eksper raporları SBM nin bilgi havuzunda yer aldığı için Tramer uygulamasından eksper raporlarına ulaşılır. Şimdi size eksper raporu nasıl alabileceğinizden biraz bahsedelim.

Eksper Raporu Nedir?

Eksper raporu; kaza yapmış ve bu kaza sonucunda maddi hasar meydana gelmiş araçlarda hasar maliyetinin sağlanması için kaskodan alınacak miktarı belirleyen rapordur. Bu raporda kazanın ayrıntıları, kazada kaskolu araç sürücüsünün rolü, kazada oluşan maddi hasarın aracın hangi kısımlarında olduğu, eksperin görüşleri ve kaskonun ödeyeceği miktarın ayrıntısı vardır. Herhangi bir sigorta şirketi aracılığı ile yapılan araç kaskoları sonucunda aracınızda meydana gelen kazalarda eksperler konu ile ilgilenmesi için görevlendirilir. Eksperin raporu sonucunda aracın bakım ve onarımı yapılır.

Her aracı kasko şartları ise farklıdır. Araçların kasko primleri aracın model , yaş ve araç kapasitesine bağlı değişir. Ülkemizde faaliyet gösteren Türkiye Sigortalar Birliği her ay güncel bir liste paylaşır. Bu liste ” araç değer listesi ”dir. Tramer araç değer listesinde; araçların bazı özellikleri göz önüne alınarak kasko primleri ve şartları belirlenir. Sizler aracınızı o listeden bularak değişen kasko primlerini daha doğru öğrenirsiniz. Böylece bir sigorta şirketine gittiğinizde kasko sürecinde daha emin olarak işlem yapabilirsiniz.

Araç kaskoları yapıldıktan sonra ödenen primler aracı maddi hasarlı kazalara karşı korur. 2. e araç alımlarında bazen aracın kaskosu var denilir ve aracın kazasız olduğu iddia edilir. Fakat araç alındıktan sonra yapılan araştırmalarda aracın kazalı olduğu ruhsat üzerine alınması sonucu anlaşılır. Ülkemizde maalesef kötü niyetli 2. el araç satıcıları bazı bilgiler kırparak verir ya da hiç vermez. Araç alıcısının mağduriyetini gidermek maksadı ile Tramer sistemi bünyesinde mevcut sorgulamalar ile bu tür durumların önüne geçebiliyor. İnternet sitesinden ücretsiz yapılan, cep telefonlarından ise cüzi bir miktar ödenerek yapılan sorgulamalar ile almak istediğiniz araca ait tüm bilgileri en doğru formda alabilirsiniz.

Türkiye Sigortalar Birliği Resmi Sitesinden Kasko Değer Sorgulama İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Tramer Üzerinden Eksper Raporu Sorgulama

Almak istediğiniz 2. el araca ait tüm sorgulamaları Tramer üzerinden yapabilirsiniz. Daha önce araç kaza yapmış ise kasko kapsamında eksperler tarafından incelenmiştir. Eksperlerin kazayı incelemesi ile kazaya ait bir rapor oluşturulur. Bu rapor bildiğiniz gibi eksper raporudur. Bu rapor sonucu aracın maddi hasarı gideirldikten sonra gerekli Tramer rapor sonucu Tramer veri havuzuna eklenir. Bu sorgulama ile aracı alacak kişi aracın yaptığı kazaya ait ayrıntıları öğrenebilir. Tramer üzerinden eksper raporu sorgulama işlemleri 2 şekilde yapılır. Bunlar SMS  ve internet sitesidir. Tramer’in SMS uygulamasından eksper raporu sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak ;

Tramer Eksper Raporu Nasıl Alınır?

 • Mesaj kısmına aracın plakası yazılır.
 • Mesaj 5664 e gönderilir.
 • Bu mesajda aracın hasar bilgileri geri bildirim olarak gelir.
 • Daha sonra ikinci bir mesaj atılır.

Tramer Eksper Raporu Nasıl Alınır?

 • Bu mesajda ise ”PARCA yazıp araç plakası yazın.
 • Ardından kazanın tarihini yazın ve 5664 e mesaj atın.
 • Operatör fark etmeksizin bu mesajla ücretlendirilir.
 • Size gelen ikinci mesaj eksper raporudur.
 • Bu raporda aracın yaptığı kazanın tüm ayrıntısına örnek resimdeki gibi ulaşabilirsiniz.

Tramer Eksper Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Tramer üzerinden yapılan eksper sorgulama işlemleri internet sitesinden ücretsiz olarak da yapılır. Eğer Tramer resmi sitesinden eksper sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız, ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayarak siteye giriş yapın.

Tramer Eksper Raporu Nasıl Alınır?

 •  Bu resimde görüldüğü üzre oklarla belirtilmiş yerleri doldurmak gereklidir.
 • İlk olarak aracın plakasını girin.
 • Daha sonra kimlik türünü seçin.
 • Kimlik numarasını girin.
 • Aracın kaza yaptığı hasar tarihi de girilir.
 • Son olarak robot olmadığınıza dair doğrulama kutucuğu işaretlenir ve ” ara” butonuna basılır.
 • Bu işlem ile eksper raporuna ulaşabilirsiniz

SBM Online Sitesinden Tramer Eksper Raporu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Tramer Sonucuna İtiraz Etme

Tramer araçlar ait tüm bilgileri kendi veri tabanında saklayan bir uygulamadır. Bazı durumlarda eksperin yazdığı raporda yanlış bilgiler girilmesinden kaynaklı sıkıntılar olabilir. Araca ait olmayan işlem bilgileri sorgulamada çıkabilir. Bu durumda siz bu durumu düzeltebilirsiniz. En çok sorulan sorulardan biri olan ” eksper raporu kaç günde belli olur ” sorusunu gelirsek; normalde rapor sonucu 3 ile 7 gün arasında belli olur. Sizde bu raporu Tramer çıktısı olarak alabilirsiniz. Bu raporu incelediğinizde kazanın tespitine ilişkin yahut rapor örneğine ait bir sorun var ise bu durumda Tramer raporuna itiraz edebilirsiniz. Tramer raporuna itiraz işlemleri Tramer resmi sitesinden yapılıyor.

Tramer Eksper Raporu Nasıl Alınır?

 • Kaza sonucu oluşturulan kaza tespit tutanağı Tramer üzerinden ücretsiz olarak sorgulanır.
 • Bu sorgulamada ilk olarak plaka ve sigortalı T.C kimlik numarası girilir.
 • Daha sonra doğrulama kutucuğu işaretlenir.
 • Ara butonuna basıldığında kaza tespit raporu ekrana gelir.

Şayet bu raporda bulunan bilgiler ve eksper sonucunda değişiklikler var ise sizin bu duruma itiraz hakkınız bulunuyor. Bu sorgulama ile Tramer çıktısı alınır. Sahip olduğunuz rapor örneği de alınır. Bu belgeler önce kasko yaptığınız sigorta şirketine daha sonra da Türkiye Sigortalar Birliği Merkezine itiraz dilekçesi ile beraber gönderilir. 1 hafta içinde itiraz yeniden değerlendirilir. Eğer değişmesi gereken bir kısım varsa araç sahibinin talebi doğrultusunda hem Tramer veri tabanınında hem de eksper raporu sonucunda değişir.

Tramer Sonucuna İtiraz Etme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.