Kamu Dünyasına Dair

SGK Danışma Hattı ALO 170 ve Genel Müdürlük İletişim Bilgileri

Türkiye’de SGK tarafından verilmekte olan sosyal güvenlik hizmetleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yer alıyor. Bu sebeple de her türlü soru, şikayet ve öneriniz için SGK Danışma Hattı olan SGK ALO 170’i arayabilir ve bilgi edinebilirsiniz. SGK bilgi edinme hususunda bakanlık tarafından atılmış olan bu adım sayesinde yalnızca ALO 170 üzerinden değil, aynı zamanda kurumun resmi internet sitesi üzerinden de bilgi sahibi olmanız mümkün. Yıllardır 7 gün 24 saat hizmet veren SGK Danışma Hattı ALO 170, merak ettiğiniz ne varsa size cevabını verebilir. Herhangi bir konuda yapacağınız başvuru işlemlerini ALO 170 Başvuru Sorgulama seçeneği sayesinde sorgulayabilmeniz mümkün olur. Bu hat üzerinden birçok farklı sorgulama işlemini de yerine getirebilirsiniz. SGK resmi internet sitesi üzerinde yer alan SGK İletişim sayfası üzerinden SGK’ya dair iletişim bilgilerine ulaşabilir ve SGK ile irtibata geçebilirsiniz.

ALO 170 Aranmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

ALO 170 hattını aramak istemeniz halinde yanınızda kimliğinizi bulundurmanız da işlemlerinizi hızlandırır. SGK numarasını aramanız durumunda sizin adınıza bir başvuru oluşturulacak ve size bir başvuru takip numarası verilecektir. Üç gün içinde başvurunuz hakkında bilgi almanız mümkün olur fakat bu numarayı kimseyle paylaşmamanız gerekir. İŞKUR, SGK, ÇSGB ve MYK mevzuatlarına dair her türlü bilgiyi bu numara üzerinden öğrenebilirsiniz.

SGK Müşteri Hizmetleri sayesinde iş yeri tarafından ödenmemiş olan normal çalışma ücretleri ve buna ilave olarak mesai ücretlerine ilişkin şikayetlerinizi yapabilirsiniz. Bu işlem için iş yerinin unvanına, açık adres bilgilerine ve iş yerine giriş ve çıkış tarihlerine ihtiyacınız olur. Bununla birlikte ALO 170’i arayarak kayıt dışı istihdam konusunda şikayetlerinizi bildirebilirsiniz. Yine aynı şekilde iş yerinin açık adres bilgileri ve unvanı ile birlikte sigortasız bir şekilde çalışan kişinin ismine ihtiyacınız olur.

ALO 170 hattı üzerinden anlaşmalı boşanma şikayetleri de yapabilirsiniz. Bu tür denetimlerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ise anlaşmalı boşanma yapacak olan kişilerin T. C. kimlik numarası, ismi, soy ismi ve ikametgah bilgilerinin açık adresine ihtiyaç duyulur.

Diğer yandan rapor ücreti gibi bilgilere de bu sistem üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer emeklilik tarihinizi merak ediyorsanız T. C. kimlik numaranızı bilerek ALO 170’i aramanız yeterli olur.

SGK Danışma Hattı Ücretli Mi?

En çok merak edilen konulardan birisi de SGK Danışma Hattının ücretli olup olmadığı konusudur. Birçok kişi tarafından devletin verdiği bir hizmet olduğu için ücretsiz olduğu düşünülen SGK Danışma Hattı esasında ücretli bir hattır. GSM operatörleri arasında değişkenlik gösteren bu ücret birçok kişinin de şaşırmasına neden olur. GSM operatörlerine göre SGK Danışma Hattı ücreti şu şekilde belirlenir:

Turkcell abonesi olan bir müşteri olarak ALO 170’i aramanız halinde sabit hat ile konuşuyormuş gibi işlem yapılacak ve buna göre belirlenecek olan ücreti ödemeniz gerekecektir.

Türk Telekom ya da bir diğer adıyla Avea abonesi olan bir müşterinin ALO 170’i araması halinde ise yine aynı şekilde sabit bir hattı arıyormuş gibi ücretlendirilmesi gerekir.

Diğer yandan Vodafone abonesi olan bir müşteri de benzer bir şekilde sabit bir hattı arıyormuş gibi ücretlendirilir.

GSM operatörlerinin sabit bir hattı arama ücretinin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız her bir operatörün resmi internet sitesine girerek bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer bu tür konuşmaları yaparken herhangi bir miktarda ücret ödemek istemiyorsanız bu durumda bedava dakikalara sahip olmanız gerekir.

SGK Genel Müdürlüğü İletişim Adresi

SGK resmi internet sitesinde yer alan ve yazımız sonunda yer alan link sayesinde ulaşabileceğiniz bilgilere göre SGK iletişim bilgileri şu şekildedir:

Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya,Ankara, Türkiye

Telefon: (0312) 207 8000

Diğer yandan aşağıda yer alan link sayesinde harita üzerinde dilediğiniz şehre tıklayarak SGK İl Müdürlüklerinin iletişim adreslerine ulaşmanız mümkün olur. Diğer yandan ALO 170 sayesinde de bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.