Kamu Dünyasına Dair

Peşinatsız Konut Kredisi Alabilir miyim?

Ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Tabi bir ev sahibi olmak için belli bir miktar paraya da sahip olmak gerekir. Günümüz şartları ve geçim koşulları göz önüne getirildiğinde ev sahibi olmak için para biriktirmek oldukça zordur. Bu yüzden kişilerin kısa zamanda ev sahibi olması için bankalar ve bazı kurumlar tarafından krediler veriliyor. Bu krediler konut kredisi adı ile belli şartlar dahilinde verilir. Yurt dışında uzun yıllarca ‘mortgage’ mantığı ile verilen konut kredileri kira öder gibi ev sahibi olunması mottosu ile yaklaşık 20 yıldır ülkemizde de uygulanıyor.

Peşinatsız Konut Kredisi Nedir?

Konut kredileri almak için ilk başvurulan alanlar bankalardır. Bankaların farklı vade ve faiz seçenekleri ile verdiği krediler ise vatandaşın değerlendirmesi sonucu tercih edilir. Bankaların ev kredisi başvurularını değerlendirme sürecinde baktığı bazı özellikler vardır. Bunlardan en önemlisi kişinin kredi notudur. Kredi notu yüksek olan kişilerin yaptığı kredi başvuruları çoğu zaman olumlu sonuçlanır. Çünkü kredi notunun yüksek olması demek kişinin daha önce aldığı kredi taksitlerini ve kredi kartı borçlarını düzenli ödediği anlamına gelir. Bu durumda banka hiç tanımadığı bu kişiye kredi vermek konusunda daha emin olur.

Diğer bir konu ise kişinin aylık geliridir. Aylık gelir bankalar tarafından mutlaka sorulur. Çünkü 250,000 TL miktarında ev kredisi almak isteyen biri asgari ücretli çalışan statüsünde bu parayı ödemesi imkansızdır. Bankalar kredi taksitlerini maaşın üçte biri şeklinde belirler. Asgari ücretli bir çalışanın bu kadar yüksek bir miktarı ödemesi imkansız olduğundan bu tür başvurular çoğunlukla reddedilir. Fakat bazı durumlarda başvurular değerlendirmeye alınır. Örneğin kişinin istediği krediyi almaya aylık geliri yetmese bile peşinat, ipotek veya kefil gibi yöntemler ile krediyi alabilir. Ev kredisi için başvuru yaptığı bankanın hatırı sayılır bir müşterisini kefil göstermek krediyi almak şansını arttırabilir. Yahut arsa, dükkan, araba gibi varlıkları kredinin karşılığında ipotek etmek de bankalardan alınmak istenen krediyi mümkün kılabilir.

Son olarak peşinat vermek de istediğiniz miktardaki ev kredisini almanızı sağlayabilir. Diyelim ki elinizde ipotek edecek bir varlık ya da peşinat olarak vereceğiniz para yoksa bu durumda ne yapabilirsiniz? Diğer bir değişle peşinatsız ev almak mümkün müdür? Evet mümkündür! Bazı bankalar ev kredileri kapsamında müşterilerine peşinatsız konut kredisi verebiliyor. Normal şartlarda kredi miktarı evin değerine göre belirlenir. Ekspertizin değer biçtiği 200.000 TL değerinde bir ev için bankadan alınacak kredi % 80 dir. Sizler bankadan ancak 160.000 TL civarında kredi alabilirken, geri kalan 40.000 TL yi peşinat olarak ev sahibine ödemek zorundasınız.

Fakat bazı bankalar kişilerin bu peşinat derdinden kurtarıyor.

Bunlardan ilki; ekspertizin ev değeri yüksek göstermesini sağlamaktır. Bu sayede ihtiyacı olduğunuz krediyi daha kolay alabilirsiniz.

İkinci yöntem; peşinat veremeyen kişiye aynı bankadan ihtiyaç kredisi sağlamaktır. %20’si peşinat olan bu kredinin gereken miktarını aynı bankadan ihtiyaç kredisi çekerek ödeyebilirsiniz.

Üçüncü yöntem ise; sizin veya bir yakınınızın adına bir varlığı ipotek altına alabilirsiniz. Bu ipotekli varlık sizin ödemeniz gereken peşinat ile eş değer olursa, peşinatsız ev kredisi sahibi olursunuz.

Son yöntemde de; ihtiyaç kredisi çekmek istemezseniz taşınır veya taşınmaz bir varlığı bankaya teminat olarak gösterebilirsiniz. Bu yöntemlerden herhangi biri ile kredi almak istediğiniz bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinat ödemeden ev kredisi sahibi olmak için, peşinat şartı aramayan bankalara başvuru yapmak gerekir. Bu bankalar kredi oranının %80 olduğu, fakat peşinat olarak alınan %20’yi ihtiyaç kredisi olarak kullandırabilen bankalardır. Bunlar;

  • Akbank,
  • İş bankası,
  • HSBC,
  • TEB,
  • Vakıfbank,
  • Ziraat bankası,
  • Finansbank,
  • Denizbank

Bu bankalara giderek ev kredisi için başvuru formu doldurulur. Bu süreçte kişinin ibraz ettiği bilgilerden kredi notu ve aylık geliri incelenir. Eğer kredi vermeye uygun biri ise, almak istediği eve bankanın ekspertizi gönderilir. Banka ekspertizi evin değerini ölçerek bankaya ne kadar kredi verilmesinin uygun düştüğünü belirtir. Buna göre konut kredisi almak isteyen kişiye çıkan kredi miktarı belirtilir. Kredi miktarı ile peşinat olarak belirtilen aradaki fark ihtiyaç kredisi kapsamında kişiye verilir ve peşinatsız kredi alınmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.