Kamu Dünyasına Dair

LPG Sızdırmazlık Raporu Ücreti Ne Kadar? Sızdırmazlık Randevu Nasıl Alınır?

Çeşitli sebeplerden dolayı aracına LPG yakıt sistemi taktıran kişilerin araçlarını kontrolden geçirmesi gerekir. Günümüzde LPG sistemi montajını yapan kişiler mevzuat bilgilerine yapılsa da tüm araçların LPG sistemi güncel olmayabilir. Bununla birlikte LPG montajı her daim olması gerektiği gibi yapılmadığı için bu noktada kontrol ve onay Makine Mühendisleri Odası tarafından yapılıyor. Aracına ilk kez LPG yakıt sistemi taktırdıysanız bu durumu ruhsata işletmeniz gerekir.

Birkaç aşamadan oluşan bu süreç bir yana bu süreç dahilinde ihtiyacınız olan şey sızdırmazlık raporu olur. Bu noktada LPG sistemini taktırdığınız firma sizlere ruhsata ne zaman işleneceğini sorar. Eğer şimdi derseniz o an fatura kesilir ve evraklar hazırlanır. Böylelikle bir ay içinde ruhsata işleme işlemlerini gerçekleştirirsiniz. Evrakları aldıktan sonra yapmanız gereken şey sızdırmazlık raporu için randevu almak olur.

LPG Sızdırmazlık Randevusu Nereden Alınır?

LPG sızdırmazlık raporu nereden alınır öğrenmek istiyorsanız Makine Mühendisleri Odası resmi internet sitesine girmeniz gerekiyor. İnternet sitesi üzerinden alabileceğiniz randevu linkine yazımızın sonundan ulaşabilirsiniz. LPG randevu alma işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız bunun için erken davranmanız gerekiyor Zira randevu sisteminin dolu olması durumunda size yer kalmayabilir. Evraklarınızı hazırladıktan sonra erkenden randevu almaya bakmalısınız.

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza ilk olarak böyle bir sayfa gelir. Bu sayfada yapmanız gereken şey “Başla” butonuna basmak olur.

 • Daha sonra gaz LPG sızdırmazlık raporu randevusunu alacağınız şehri seçmeniz gerekiyor.

 • Beraberinde ise seçtiğiniz şehirde yer alan istasyonlardan birini seçmeniz gerekecek.

 • Diğer ekrandan haftalık dilim dahilinde kendinize uygun olan bir randevu saati seçmeniz gerekiyor.

 • Bu aşamada yapmanız gereken şey kişisel bilgilerinizi doldurmak olur. Ruhsat sahibi olarak adınızı soyadınızı yazmalı ve ardından e-posta bilgilerinizi girmelisiniz. E-posta bilgisi zorunlu bir bilgi olmadığı için dilerseniz atlayabilirsiniz.
 • Ardından cep telefonu numaranızı girmeniz gerekiyor. Fakat gireceğiniz telefon numarasına kısa mesaj gönderilerek doğrulama işlemleri yapılacağı için numarayı doğru girdiğinizden emin olun. Aksi takdirde randevu alma işlemlerini tamamlayamazsınız.
 • Daha sonra plaka bilgisini girmeli ve markalar arasından aracınıza ait olan markayı seçmelisiniz. Plakası olmayan bir araca sahipseniz şasi numarası girebilirsiniz. Son olarak ise güvenlik kodu bilgilerini girmeniz gerekiyor.

 • Randevu alma işlemlerinin son aşamasında biraz evvel de bahsetmiş olduğumuz gibi doğrulama safhası var.
 • Cep telefonunuza gelen şifreyi buraya yazdıktan sonra onaylayabilirsiniz. Böylelikle işlem tamamlanmış olur.

 • Bu işlemlerin ardından gerekli belgeler ile birlikte randevu aldığınız yerde, randevu saatinden en geç 15 dakika önce bulunmanız gerekiyor.

LPG Sızdırmazlık Randevusu Almak İçin TIKLAYINIZ!

Sızdırmazlık Raporu İçin Gerekli Belgeler

LPG’nin ruhsata işlenmiş olması halinde araç ruhsatının aslına, LPG’nin ruhsata yeni işlenecek olması halinde araç ruhsatının aslı ile birlikte montaj ve fatura evraklarına ihtiyacınız olur. LPG sızdırmazlık raporu için EK-1 belgeye de ihtiyacınız olmaz. Tır, otobüs ve kamyon gibi araçlar için sistem üzerinden randevu alınmaması gerekiyor. Bunun için ilgili istasyon ile telefon aracılığıyla görüşmeniz gerek.

Sızdırmazlık Raporu Fiyatları

Sızdırmazlık raporu ücreti 2017 yılı için 35 TL olarak belirlenmiş bulunuyor.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Eğer randevu saatinde orada bulunamayacaksanız randevu aldığınız site üzerinden randevunuzu iptal ettirebilirsiniz. Bunun için randevu iptal linkine basmanız yeterli olur. Eğer iki kez bu işlemi gerçekleştirirseniz cezalı durumuna düşeceğiniz için 2 ay yani 60 gün boyunca randevu sistemini kullanamazsınız.
 • Diğer yandan LPG’yi taktırdığınız yer ile iletişime geçemiyorsanız bu durumda bir başka LPG firması sizin için gereken evrakları hazırlayıp gereken kontrolleri 100 ile 150 TL aralığında bir ücrete yapıyor.
 • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta LPG sızdırmazlık raporunu almaya gitmeden önce araç bilgileri ve fatura tarihini kontrol etmek olmalı. Evraklarda bir sorun olmasa dahi LPG tankı ya da tesisatı bir sorun çıkartabilir. Mevzuat değişimi gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen bu tür sorunları MMO, il ya da ilçeye bağlı olan sanayi içerisinde düzeltilmesi gereken yerleri aynı gün içinde çözebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.