Kamu Dünyasına Dair

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm, Afet riski altında olan alanların dönüştürülmesi ile ilgili olarak çıkartılmış olan kanun kapsamında riskli yapıların yıkılıp yerine daha güçlü yapıların yapılması ya da yıkılması gibi durumlarda yapılır. Bakanlar Kurulu tarafından riskli olarak kabul görmüş binalar ya da teknik raporlar kapsamında afet riski görünen yapılar bu kapsam altında yer alır.

Kredi Nasıl Alınır?

Bu noktada kentsel dönüşüm kredisi almak isteyen kişilerin yapıları ile ilgili olarak bir risk raporu alması gerekir. Bu rapor kat maliklerinin oy birliğine gerek kalmaksızın herhangi bir kat maliki tarafından talep edilebilir. Fakat Bakanlık tarafından yetki verilmiş olan kurum ve kuruluşlar bu raporu verebilir. Raporun alınmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılması ve onay alınması gerekir. Daha sonra ise Müdürlük tarafından tapuya şerh düşülecek ve yıkım kararının tebliğ edilmesi için de Tapu Müdürlüğü’ne bildirim yapılacaktır. Tapu Müdürlüğü hak sahibine, en az iki aylık bir zaman dilimi tanıyarak yıkım tebliğinde bulunması ile süreç sonlanır.

Dönüşüm kararında arsa payının en az 3’te 2’sine sahip olan kat maliklerinin kararı gerekir. Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır diye merak ediyorsanız bunun için kentsel dönüşüm kredisi veren bankalara gitmeniz gerekir. Biz de sizlere bu konu ile ilgili birkaç örnek vereceğiz. Diğer yandan kentsel dönüşüm devlet desteği de verildiğini unutmayın.

Kentsel Dönüşüm Kredileri

1. Vakıfbank

Vakıfbank tarafından sunulan kentsel dönüşüm kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin riskli yapıda en az bir sene oturan kiracı ya da sınırlı ayni hakka sahip olması, konutlarını yeniden inşa etmek isteyen kişilerin olması ve yapılarının riskli olduğunun tespit edilmesi sebebiyle yeni konut istemesi gerekir.

Kanunda belirtilmiş olan destek ve yardımlardan yararlanmak istiyorsanız bahsi geçen binanın tahliye edilmiş olması gerekir. Hak sahiplerinin kullanabilecekleri kredi en fazla 125.000 TL tutarında olabilir. Bağımsız bölüm söz konusu ise kişi başı 125.000 TL’nin aşılmama koşulu ile toplamda 625.000 TL tutarında kredi alınabilir.

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi hesaplama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunur. Vakıfbank’tan alınacak olan kredilerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, standart evler için aylık %0.33 ve yıllık %0.4 oranında, B sınıfı enerjiye sahip olan evler için aylık %0.37 ve yıllık %4.5 oranında ve A sınıfı enerjiye sahip olan evler için aylık %0.41 ve yıllık %5 oranında faiz desteği verilir. Söz konusu işyeri olduğu zaman ise bireysel iş yerleri için aylık %0.25, yıllık %0.3, B sınıfı enerjiye sahip olan iş yerleri için aylık %0.29 ve yıllık %3.5 ve A sınıfı enerjiye sahip olan iş yerleri için aylık %0.33 ve yıllık %4 oranında destek verilir.

Hak sahipleri tarafından konut kredileri için en fazla on yıl, bireysel iş yerleri için en fazla yedi yıl kredi desteği kullanılabilir.

2. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’nın kentsel dönüşüm kredisi şartlarında da yeni konut ya da iş yeri alımının olması, mevcut binanı güçlendirilmesi ya da riskli yapının yeniden güçlendirilmesi gerekir. Bununla birlikte bir diğer şart mülk sahiplerinin riskli bina ya da alanlarda en az bir yıl boyunca ikamet eden lojman ya da kiracı olmaları gerekir.

Ziraat Bankası kentsel dönüşüm kredisi konut için veriliyorsa yıllık %4 oranında ve 120 aya varan taksitler ile ve iş yeri için veriliyorsa %3 oranında ve 84 aya varan taksitler ile kredi kullanımı yapabilirsiniz.

Konut ya da iş yeri yapımı veya güçlendirmesi için 24 aya kadar ve iş yeri ya da konut edinme kredilerinde 12 aya kadar faiz ödemeli plan oluşturmanız mümkün.

Bu tutarlarda banka sigorta muamele vergisi ve kredi kaynak destekleme fonu muafiyeti bulunur.

Kredinin talep edilmesinin ardından banka tarafından değerlendirmenin ardından gereken belge ve faiz desteği için Bakanlık tarafından onay beklenir ve onay verilmesinin ardından kredi desteği verilir.

Halkbank, Şekerbank, Denizbank, Türkiye İş Bankası, Akbank ve daha birçok bankaya giderek kentsel kredi dönüşümü kredisi için başvuruda bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.