Kamu Dünyasına Dair

E-Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet sisteminin ortaya çıkması ile birlikte bütün devlet kurumları bir çok işlemini bu sistem üzerinden gerçekleştirilebilir bir hale getirmişlerdir. Özellikle çeşitli devlet kurumlarından acil belge ihtiyacı bulunan vatandaşlar için bu sistem oldukça yararlı olmuştur. Dileyen vatandaşlar gerekli olan belgeyi e devlet aracılığı ile alabilmektedirler ve bu belgelerin üzerinde bulunan barkod sayesinde belgeler bütün resmi yerlerde geçerliliğini koruyabilir.

Öğrenci Belgesi Nedir?

İlköğretim ile başlayan öğrencilik hayatı ile birlikte öğrencilik hayatının bitimine kadar olan süreçte bireylerin öğrenciliğini kanıtlayabilmeleri için verilen belgeye öğrenci belgesi denilir. Öğrenci belgeleri birbirinden farklı birçok sebep ile kurumlar tarafından kişilerden istenilir. Geçmişte sadece okullardan alınabilen öğrenci belgeleri günümüzde E-Devlet aracılığı ile de kolayca alınabilir.

E-Devlet Aracılığı İle Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Siz de zamandan kazanarak hızlıca E-Devlet öğrenci belgesi almak istiyorsanız öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Sisteme giriş yapmak için gerekli olan şifreyi de dilediğiniz PTT şubesinden yalnızca 2 TL işlem ücreti ödeyerek alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan olduktan sonra E-Devlet aracılığı gerçekleştirilebilecek bütün işlemleri gerçekleştirebileceğiniz gibi E-Devlet öğrenci belgesi de alabilirsiniz.

2014/2015 yılında geçilmiş olan yeni bir uygulama sebebi ile E-Devlet üzerinden yalnızca üniversite öğrencilerine öğrenci belgesi verilir.

Üniversiteliler olarak E-Devlet öğrenci belgesini görüntüleyebilmek için E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kamu kurumları sekmesi tıklanır daha sonra bu kamu kurumları içerisinden YÖK (Yükeköğretim Kurulu) seçilir. Açılan sayfada öğrenci belgesi sorgulama linki tıklanır. Dilerseniz E-Devlet öğrenci belgesi sorgulama sayfası için aşağıda bulunan linke tıklayabilirsiniz.

Öğrenci Belgesi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Açılan sayfada bulunan öğrenci belgenizi yazdır butonuna tıklayarak yazdırabilmeniz de mümkün. Ayrıca E-Devlet sistemi üzerinde gösterilen öğrenci belgenizde herhangi bir hata ya da eksiklik olduğu görüşündeyseniz bunu bildirebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden alınan belgeniz de herhangi bir yanlışlık varsa üniversitedeki öğrenci belgeniz dikkate alınacaktır.

E-Okul Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrencilerin birçok işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için öğrenci belgeleri almaları şarttır ve sürekli olarak ilerleyen teknoloji ile birlikte öğrenci belgesi alma işlemi de kolaylaşmaktadır. Öğrenci belgesi alımını kolaylaştırmak ve zaman kaybını en aza indirebilmek adına 2014/2015 eğitim öğretim yılı içerisinde MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Bu uygulamaya göre artık öğrenci belgesi yerine öğrenim belgesi verilecektir.

Belgenin adının ve içeriğinin değişmesi ile birlikte geçmişte e-okul üzerinden alınabilen öğrenci belgesi artık e-okul üzerinden alınamaz olmuştur. Öğrenciler kendi e okul sistemleri aracılığı ile öğrenim belgelerini alsalar da bu öğrenim belgeleri imza, mühür, sayı numarası bulundurmayacağından hiçbir resmi geçerliliği olmayacaktır. Bu nedenle resmi öğrenim belgeleri yalnızca okulların aracılığı ile alınabilmektedir.

Öğrenci Belgesi İle Öğrenim Belgesi Arasındaki Fark

Öğrenci belgesi içerisinde yalnızca “yukarıda açık kimliği yazılı olan x öğrenci okulumuzun devamlı öğrencisidir” ibaresi yer alırken öğrenim belgesi içerisinde öğrencinin dönem notlarını gösteren bir çizelge bulunmaktadır. Ayrıca öğrenim belgesinin altında “öğrencimiz x sınıftan okulumuz öğrencisi olması/okulumuzdan ayrılması sebebiyle bu belge verilmiştir gibi bir ibare” yer alır. Eğer öğrenci okuldan ayrılmamışsa ayrılması kelimesinin üstü çizilerek öğrenciye verilir.

Lise Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

2014/2015 eğitim yılından önce E-Devlet ve E-Okul aracılığı ile de verilen lise öğrenci belgeleri 2014/2015 yılında yapılan değişiklik ile birlikte E-Devlet ve E-Okul aracılığı ile verilememeye başlanmıştır. Lise öğrenci belgelerinin resmi niteliğini koruyabilmesi için yalnızca okullardan imzalı mühürlü ve sayı numaralı olarak alınması gereklidir.

E-Devlet Diploma Sorgulama

E-Devlet diploma sorgulama sisteminin oluşturulması ile birlikte sahte diplomacıların da önüne geçilmiştir. E-Devlet üzerinden lise diploması sorgulama, açık öğretim lise diploması sorgulama ve yükseköğretim diploması sorgulama gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenim Belgesi Diploma Mı?

Diploma; öğrencinin tamamlamış olduğu program sonucunda almaya hak kazanmış olduğu evraktır. Diploma üzerinde dekan,rektör ya da müdür müdür yardımcısı imzası taşıyan kıymetli evraktır.

Öğrenim belgesi ise; öğrencinin öğrenim süreci içerisinde almış olduğu derslerin tamamının not dökümü yazılır. Mezun olan her öğrenciye diploması ile birlikte verilen belgedir. Fakat bu belgeyi alabilmek yalnızca mezuniyet aşamasında gerçekleşmez eğitim süreci içerisinde de alınabilir. Bu sebeple öğrenim belgesi ve diplomanın aynı şeyler olduğunu söyleyemeyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.