Kamu Dünyasına Dair

Bekçilik Sağlık Bilgilendirme Formu İndir [EN GÜNCEL]

Küçük ölçekli bir emniyet birimi olarak bekçilik teşkilatı, farklı isimler ve teşkilat yapılarıyla Türk tarihi boyunca hep var olmuştur. Başlangıçta hukuki bir statüsü olmamakla beraber, küçük yerleşim birimlerinde ve kırsal kesimde kamu düzeninin korunmasında askeri birliklere yardımcı olan bekçiler ilk kez Osmanlı’nın son yıllarında bir teşkilat yapısına kavuşmuştur. Cumhuriyet döneminde ise 60’lı ve 80’li yıllarda, ülkenin içinde bulunduğu siyasi çalkantıların da etkisiyle, bekçilik teşkilatının en parlak dönemini yaşadığını söyleyebiliriz.

2018 Yılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımı

BEKÇİLER

1966 yılında yürürlüğe giren 772 sayılı “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu” ile belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde görev yapan bekçiler güvenlik kuvvetleri arasında hep vardı. Sadece yıllar içinde değişen toplum düzeni ve siyasi iklim, artık uluslararası normlarda hizmet veren emniyet teşkilatı içinde bekçilere olan ihtiyacın azalmasına sebep oldu. Teşkilat içinde bekçi kadrosunda görev yapan personel sayısı yıllar içinde giderek azaldı. Zaman zaman bekçi kadrosunda görev yapan personelin çalışma ve sosyal güvenlik şartlarının iyileştirilmesi ile ilgili taleplerine tanıklık ettik. 2017 yılı itibarıyla teşkilatta yeni bir canlanma olduğundan söz edebiliriz. Şubat 2017’de İstanbul’da bekçilik yapmak için müracaat eden 8 bin kişinin içinden seçilen 700 bekçi adayı, mesleki temel eğitime tabi tutuldular ve Ağustos 2017’de işbaşı yaptılar.

27 Mayıs 2018’de ise Polis Akademisi tarafından, 772 sayılı “Çarşı Mahalle Bekçisi Kanunu” çerçevesinde ve “Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği” doğrultusunda, valiliklerde istihdam edilmek üzere sınavla 7000 Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı yapılacağı duyuruldu. Adayların en az lise ve dengi okullardan mezun olması gerektiğinden başka bir ayrıntıya yer verilmeyen duyuruda başvuru şartlarının ve personel alımı yapılacak illerin daha sonra açıklanacağı belirtiliyordu.

Çok sayıda genci meslek sahibi yapacak olan bu iş fırsatıyla ilgili beklenen açıklama ise 6 Temmuz 2018 tarihinde yine Polis Akademisi’nden geldi.

1. Dönem Bekçi Alımları İçin Ön Müracaatlar İnternetten Yapılacak

Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine giriş sınavı için internet üzerinden ön başvuruda bulunan adaylar, kendilerinden istenen evrakları nereye teslim edeceklerini ve ön sağlık kontrolünün yapılacağı merkezleri Polis Akademisi resmi internet sitesinden öğrenebilecekler. Bunun için adayların sorgulama sayfasına T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleriyle giriş yapmaları gerekiyor. Şahsen yapılacak evrak tesliminden sonra sağlık kontrolünden geçen adaylar, yazılı ve sözlü sınavlara girmeye hak kazanıp kazanmadıklarını ve sınav yerleriyle günleri hakkındaki gelişmeleri yine internet üzerinden takip edecekler.

Posta ya da Başka İletişim Yollarıyla Adaylara Sınav Giriş Belgesi Gönderilmeyecek

Çarşı Ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı ile ilgili esaslar, il kontenjanları ve başvuru şartları önümüzdeki günlerde açıklanacak. Adayların düzenli olarak basında çıkan haberleri ve Polis Akademisi internet sitesini takip etmelerinde fayda var.

Bekçilik Sağlık Bilgilendirme Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ!!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.